niedziela, 21 czerwca 2015

Poradnik Pszczoła

Ciekawie przedstawione fakty i statystyki o pszczołach :


Wybrane strony poradnika:

 

Komunikat

DOPR  BOGUCHWAŁA  27-28 CZERWCA  2015  DNI OTWARTYCH DRZWI
XVII REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH

W programie między innymi:
Kiermasze materiału szkółkarskiego, środków plonotwórczych, sprzętu rolniczego, ogrodniczego  i pszczelarskiego.



 








Program na stronie: 

Na Biesiadę - indywidualny wyjazd do Struży organizujemy w dniu 
4-lipca.
Konsultacje w sprawie wyjazdu  zespołowego prowadzi kol. Jan Krzywonos  do dnia 25.06.2015 (spotkanie  w Urzędzie Gminy)






W dniu 25 czerwca 2015  w sali posiedzeń  Urzędu Gminy w Przeworsku (ul. Bernardyńska 1a) lekarz weterynarii Piotr Kuś  udzieli porad  na temat zwalczania warrozy w naszych pasiekach i przekaże  zamówione i opłacone wcześniej leki. Prosimy o przybycie na spotkanie i osobiste potwierdzenie odbioru leków.

W dniu 20 czerwca 2015 r. odbyło się posiedzenie zarządu Koła Pszczelarzy w Przeworsku.
Ustalono m. in.:
1. Zrezygnować ze zgłoszenia wniosku do Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jarosławiu, dotyczącego organizacji w roku 2016 imprezy „Region miodem płynący” na terenie Gminy Przeworsk.
Uzasadnienie:
                        Według pierwotnych założeń głównego inicjatora i organizatora wspomnianej imprezy tj. Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jarosławiu, impreza ta miała mieć charakter przejściowy, czyli co pewien okres powinna być organizowana w innym rejonie. Trzykrotna w następujących po sobie latach jej organizacja w miejscowości Roźwienica sprawiła, że wysuwane były sugestie dotyczące zmiany gospodarza imprezy.
                        Zdając sobie sprawę ze znaczenia tego typu imprez dla regionu, Zarząd Koła Pszczelarzy w Przeworsku podjął działania zmierzające do organizacji tej imprezy na terenie Gminy Przeworsk w roku 2016 (przeprowadzone zostały rozmowy ze Starostą Przeworskim na temat przyjęcia patronatu i podjęcia się organizacji imprezy).
Oficjalne wypowiedzi w dniu 14 czerwca 2015 r. przedstawicieli reprezentujących gospodarzy imprezy w Roźwienicy, że ma ona już charakter tradycji, która powinna zapisać się na stałe do roźwienickiego kalendarza wydarzeń sprawiły, że postanowiono zaniechać planowanych do wykonania zamierzeń.

2.       Konieczna jest wymiana zniszczonych tablic pamiątkowych przy zasadzonych lipach na terenie zajazdu PASTEWNIK w Przeworsku.
3.       Należy podjąć próby zorganizowania w I połowie lipca br. szkolenia dyskusyjno-konsultacyjnego pszczelarzy zrzeszonych w naszym Kole na temat łączenia rodzin pszczelich i przygotowania pszczół do zimowali. 

W dniu 14 czerwca 2015 r. odbyła się, zapowiadana wcześniej na naszym blogu, trzecia, plenerowa impreza w Roźwienicy pod hasłem: „Region miodem płynący”. Zdaniem organizatorów, impreza ta ma już charakter tradycji, która powinna się zapisać na stałe do roźwienickiego kalendarza wydarzeń.

Niech żałują wszyscy ci, którzy nie skorzystali z zaproszenia i nie wzięli udziału w imprezie. Na szczególną uwagę zasługiwał wykład Pana Tomasza Kędziory z Zespołu Szkół Rolniczych z Pszczelej Woli w temacie: „Gospodarka pasieczna w różnych typach uli od wiosny do jesieni”. Jego wiedza teoretyczna oraz praktyka zdobyta w pasiece szkolnej i prywatnej, połączona z umiejętnością swobodnego, trafiającego do słuchaczy wypowiadania się sprawiły, że w jego wykładzie każdy, nawet doświadczony pszczelarz, znalazł coś ciekawego i nowego dla siebie.
      W imprezie uczestniczył prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy, Pan Tadeusz Sabat, który w swoim wystąpieniu m. in. zapowiedział pomoc w sprowadzeniu na przyszłoroczną imprezę w Roźwienicy relikwii św. Ambrożego – patrona pszczelarzy.


 
Na zaproszenie dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Pana Henryka Prochowskiego w dniu 12 czerwca 2015 r. uczestniczył w zorganizowanym spotkaniu Stanisław Żyła. Spotkanie poświęcone było ziołom i ich znaczeniu w życiu człowieka. W trakcie prelekcji wygłoszonej przez St. Żyłę,  poruszył on m. in. zagadnienia związane z rozpoznawaniem ziół, sposobem ich zbierania, suszeniem i przechowywaniem oraz właściwościami leczniczymi. Wspomniał również o zastosowaniu produktów pszczelich w apiterapii.


W dniu 28 maja 2015 r. odbyło się drugie i zarazem ostatnie, dyskusyjno-konsultacyjne spotkanie dotyczące hodowli użytkowych matek pszczelich na potrzeby własnej pasieki. Uczestnicy spotkania gościli w ogrodzie kol. Henryka Pieniążka przy ul. Wierzbowej 18, gdzie znajduje się jego kilkupniowa pasieka. W części praktycznej konsultacji wykorzystano pszczoły kol. Henryka.
Spotkanie zaszczycił swoją obecnością zastępca prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jarosławiu Pan Tomasz Petry, który na zakończenie wręczył świadectwa ukończenia szkolenia 22 uczestnikom.