piątek, 3 lipca 2015

KOMUNIKAT-PILNE

REGIONALNY ZWIĄZEK PSZCZELARZY
W JAROSŁAWIU
KOŁO PSZCZELARZY W PRZEWORSKU

ZAWIADOMIENIE
       Zarząd Koła Pszczelarzy w Przeworsku zawiadamia, że w dniu 11 lipca 2015 r. o godz. 17:00 w lokalu przy   ul. Rynek 1 w Przeworsku (tzw. Klub Seniora) odbędzie się spotkanie dyskusyjno-konsultacyjne pszczelarzy, dotyczące przygotowania pszczół do zimowli i łączenia rodzin pszczelich.
       W imieniu zarządu na spotkanie zaprasza wszystkich zainteresowanych przedmiotowym tematem 
  Stanisław Żyła
 Przeworsk, 02.07.2015 r.

Niedługo zima           
 Dosłownie przed chwilą zaczęło się kalendarzowe lato, ale my musimy już myśleć o zimie.


Od właściwego przygotowania rodzin do zimowania zależą nie tylko wyniki roku .      
  siła naszych pszczół zależy tylko od nas. 
By w kwietniu pszczoły prawidłowo się rozwijały, trzeba dbać o nie przez cały rok. Najważniejsze prace, od których zależy jakość rodzin wiosną większość pszczelarzy zacznie wykonywać już w lipcu.







Lipiec i sierpień, to najważniejsze miesiące przygotowania zdrowych i silnych rodzin do zimowli. Pokolenia pszczół wygryzające się od ok. 15 lipca do ok. 15-20 września to najcenniejsze pokolenia pszczół, od których zależy los całych rodzin w czasie zimowli. 

Dlatego tak ważne jest, aby populacja warrozy była na jak najniższym poziomie.

wykorzystaj  zakupione leki


Pszczoły urodzone od początku sierpnia do pierwszej dekady września są długowieczne i najlepiej się nadają do zimowania. 
Dlaczego właśnie one? 
Otóż pszczoły starsze, pochodzące z czerwca i lipca, zimy nie przeżyją. Wiele z nich nawet do zimy nie dożyje.


Taka pszczoła za młodu będzie wykonywała jeszcze wiele wyczerpujących prac, przede wszystkim będzie się opiekować czerwiem. Robotnice mogą karmić mleczkiem larwy tylko raz w życiu, później już mleczka nie będą wydzielać.
To właśnie te starsze pszczoły (urodzone w czerwcu i lipcu) mają się zajmować czerwiem, który wygryzie się w sierpniu i na początku września. Drugą bardzo ważną pracą będzie przygotowanie zimowych zapasów, czyli przeniesienie do plastrów, zagęszczenie i zasklepienie podanego przez pszczelarza pokarmu.